Pokaż wszystkie kategorie Poradnik eksperta

Wiercenie Diamentowe

Diament w budownictwie i pracach wykończeniowych jest tak samo niezbędny jak beton i płytki gresowe. Cięcie i wiercenie w większości materiałów budowlanych nie może obejść się bez węglika spiekanego i diamentu. O ile ten pierwszy był i jest popularny od dziesięcioleci o tyle ten drugi zaczyna być często jedynym możliwym do zastosowania. Użycie akcesoriów do elektronarzędzi z nasypem diamentowym jest często czymś oczywistym ale może nie dla każdego. Na podstawie przeglądu produktów z oferty marki DEWALT można będzie zyskać kilka przydatnych informacji co do możliwości jakie daje zastosowanie diamentu.


Wiercenie na sucho lub na mokro

Wiercone materiały można z grubsza podzielić na trzy grupy:

1.
Wiele twardych materiałów (np. beton uzbrojony) można wiercić wyłącznie na mokro.

2.
Miękkie, średniotwarde i niektóre twarde materiały można wiercić zarówno na mokro, jak i na sucho. Sposób wiercenia zależy od sytuacji na budowie (stan surowy czy wykańczanie wnętrz) oraz od posiadanego elektronarzędzia (przygotowanie do wiercenia na sucho lub na mokro). Głębokość wiercenia, liczba wierconych otworów oraz ich średnica stanowią równie ważne kryteria przy podejmowaniu decyzji co do sposobu wiercenia.

3.
Materiały wrażliwe na działanie wody, jak np. gazobeton czy gips, mogą być wiercone wyłącznie na sucho.

Zalecana prędkość obrotowa

Rozpocząć pracę przy niskich obrotach i niskiej prędkości posuwu. W miarę możliwości stosować stojak wiertarski. Wyregulować dopływ wody chłodzącej – woda o zabarwieniu szarym wskazuje na prawidłowe chłodzenie.

Prędkość obrotowa:
wiercić z prędkością obrotową w zalecanym zakresie. Zbyt niska prędkość obrotowa spowalnia tempo wiercenia, a zbyt wysoka prędkość obrotowa skutkuje nadmiernym zużyciem segmentów lub przeciążeniem urządzenia.

Siła posuwu:
siłę posuwu należy dopasować do właściwości wierconego materiału. Rozpocząć wiercenie, stosując nieznaczną siłę posuwu do czasu wycentrowania koronki. Zredukować lub wyhamować posuw przy natrafieniu na twardszy materiał (np. elementy zbrojeniowe), aby uniknąć przegrzania narzędzia. Zbyt duża siła posuwu może prowadzić do nadmiernego zużycia segmentów lub przeciążenia urządzenia.

Bezpieczeństwo pracy:
stal zbrojeniową można przecinać wyłącznie za zgodą konstruktora budowlanego. Upewnić się, że w trakcie pracy nie zostanie przewiercony przewód instalacji elektrycznej, wodociągowej, gazowej czy kanalizacyjnej. Podczas wiercenia na mokro stosować wyłącznie elektronarzędzia zabezpieczone różnicowym wyłącznikiem ochronnym.

 

 Powrót
© Copyright jaste.pl 2009. All rights reserved
Budowa sklepów internetowych